Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere kendo ui dropdown listten bahsetmek istiyorum. Bunun için ilk başta bir önceki yazımı (bağlantı) okumanızı tavsiye ederim.

toll kısmına kadar öteki yazıda anlattıklarımın aynısıdır. toolbar yazan kısımda kendonun insert kısmını yazıyoruz. Bu kısımda yer alan alanlar coloms denen kısımlarda belirtilen alanlar ile aynısıdır. Burada görmek istemediğimiz kısımları ise jquery ve javascript kullanarak kullanıcının müdahale etmesini engel olabiliriz. Bunun için google chroomun yada her hangi bir browserın developper arayüzünü kullanarak yapabiliriz.

Bu kısımda ise bize verilen datayı silmek yada güncellemek için kullanırız.
Editor kısmında verileri görüyoruz.

Burada zorunlu alan olduğunu ve boş bırakılmayacağını belirtiyoruz ve verilerin ise paidTypeData isminde bir değişkende tutulduğunu belirtiyoruz. Bunlar kendoda sabit yapılar olduğu için sadece önemli olan kısımlarını yazıyorum.

Burada ise verilerin neler olduğunu belirten yapımızı kuruyoruz. Yukarıda template isminde bir yapı vermiştim. O da aşağıda vardır.

Bu yazıyı telerik kendonun kendi sitesindeki örnekler ile ve bir önceki yazım (bağlantı) ile birleştirmeniz halinde daha anlamı hale gelecektir.