Arkadaşlar bu yazımda sizlere Java dili ve genel özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Java bir dil olarak ilk defa 1995 yılında Sun firması tarafından ortaya konuldu. Bu dilin son sürümü 19 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan version 8 Update 91 dir…
Java dilini bize hediye eden Sun Microsystems, 1982 yılında 5 ortak tarafından kurulmuş bir şirkettir. Sun, kendi geliştirdiği SPARC isimli mikro işlemciler ve o zamanlar sadece bu mimari üzerinde çalışan BSD tabanlı Unix işletim sisteminin bir farklı sürümü olan SunOS’un (1992’den bu yana Solaris ismiyle) geliştiricisiydi. 1991 yılında Sun şirketi, geleceğin ITC teknolojisini belirlemek adına bir ARGE projesi başlattı. Patrick Naughton, Mike Sheridan ve James Gosling önderliğindeki takım 13 kişiden oluşuyordu ve ismi de “Green Team” (Yeşil Takım) idi. Gözlerden uzak bir ofiste çalışmaya başlayan takımın, ARGE alanı ise eğlence amaçlı kişisel ve ev elektronik cihazlarıydı. 18 aylık hummalı bir çalışmadan sonra 1992 yazında “*7”, “Star Seven” isimli ve dokunmalı ekrana sahip bir kontrol cihazı geliştirdiler. Bu cihaz TV, video oynatıcısı ve müzik seti gibi pek çok ev cihazını kontrol edebiliyordu. Cihazın bu yeteneği, platformdan bağımsız bir dile sahip olmasından kaynaklanıyordu. James Gosling bu dile “Oak” adını vermiştir.
Java, Sun Microsystems’den James Gosling tarafından geliştirilen bir programlama dilidir (Sun Microsystems, 2010 yılında Oracle tarafından 7.4 Milyar Dolara satın alınmıştır.) ve 1995 yılında Sun Microsystems’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Bu dil C ve C++’dan birçok söz dizim türetmesine rağmen bu türevler daha basit nesne modeli ve daha az düşük seviye olanaklar içerir.

Java’nın Başarılı Olmasındaki Sebepler

Nitelikli bir programlama dili olması
C++’da olduğu gibi bellek problemlerinin olmaması.
Nesneye yönelik (Object -Oriented) olması.
C/C++/VB dillerinin aksine dinamik olması.
Güvenli olması.
Internet uygulamaları için elverişli olması(Applet, JSP, Servlet, EJB, Corba, RMI).
Platform bağımsız olması: bir kere yaz her yerde çalıştır.