Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere java spring mvc framework hakkında açıklama yapacağım. Framework java ee ile kullanılan kendi uygulamamızı, güvenli ve hızlı, kolay değişebilir kodlar ile yazmamıza imkan vermektedir. Ayrıca sürekli jar aramamızın önüne geçmek için ise maven ile entegre çalışabilmektedir. Bu teknolojinin bize getirdiği en büyük kolaylık, session yönetimini kendisinin yapmasıdır ki bu da framework arka tarafında çalışan algoritmalar sayesinde yazmış olduğumuz projenin büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 4 kata kadar performans artışı sağlamaktadır.
Bu kadar avantajını saydıktan sonra kullanmak yada bildiğiniz teknoloji ile devam etmek size kalmıştır.
Burada örnek bir tane proje oluşturup, nelere dikkat etmemiz gerektiğini sizlere tek tek aktarmaya çalışacağım. Böylece sizde kolaylıkla kendinize entegre edebileceksiniz.
Bu yazıda kullandığımız teknolojiler aşağıdadır.
•   Java 1.7.0
•   Spring Data JPA 1.7.1
•   Hibernate 4.2.0
•   Maven 3.1.1
•   PostgreSQL 9.4
Elimden geldiği kadar basit anlatmaya çalışacağım. Örnek de bu bağlamda çok basit olacak. Onu baştan söylemek istiyorum.
İlk başta bir proje oluşturduktan sonra onu maven  projesi haline getiriyoruz.  (Projeye sağ tık ->Configure -> Convert to maven project ). Bu işlemi yaptıktan sonra pom.xml dosyasını açıp aşağıdaki kodları yapştırıyoruz. Böylece jar aramakla uğraşmamış oluyoruz. Maven bizim için o jarları apache ve ilgili sitelere giderek indirip yükleyecektir.

Bu kodda tek değiştireceğimiz kısım aşağıdaki bölümdür.

Hangi veri tabanını kullanıyorsak onun jdbc sürücüsünü (driver) yüklememiz gerektir. Burada ben postgresql veri tabanını kullanmaktayım.

Sırada veritabanına bağlantı sağladığımız kısım var. Bu kısmı, bize programda hangi metodlar olacak vs. bir ön bilgi verdiğimiz yazılmamış class olarak düşünebiliriz. Biz burada basit olması açısından sadece bir arama yapıp onu listeleyen bir fonksiyon yazmış olduk.

Şimdi ise aşağıdaki kod ile Person sınıfını oluşturalım. Bu sınıfı veri tabanında bir kayıt olarak düşünebiliriz.

Şimdi app_contexti oluşturuyoruz.

Burada dikkat etmemiz gereken kısım <jpa:repositories base-package=”com.devcrumb.dao” /> kısmıdır.

Dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise <property name=”persistenceUnitName” value=”jpaData” /> buradaki ismi ile jpa_pers.xml deki isim aynı olmalıdır yoksa hata verir.

Son olarak çalıştıracak sınıfı yazıp, kodu tamamlamış olacağız.

Bunun ile insert update delete select yapabilmekteyiz.