Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere java programlama dilinde belirli aralıklarla tekrar etmesi gereken bir tane işin nasıl yapılacağını sizlerle paylaşacağım. Bunun için java içerisinde 2 tane kütüphane kullanılıyor. Ben daha az özelliği olan fakat, çoğu zaman işinizi görecek olan ekstradan bir jar indirmeye gerek olmayanı seçtim. ScheduledExecuterService kütüphanesi ile anlatımımı yapacağım.

Bu kadar ön bilgi verdikten sonra koda geçebiliriz.

ScheduledExecuterService  taskı çalıştırmak için kullanılan methodunu çalıştırmak için Runnable interfacesini implemente eden bir class olması gerekiyordu. Bu yüzden Runnable interfacesini implement eden bir tane counter isminde bir sınıf yazdık ve burada o anki zamanda yer alan saniyeyi ekrana yazdık.

Counter classını yazdıktan sonra ise bir tane main sınıfı olan bir class yazdık.

Classın bu kodunda kullanmak için counter classını çağırdık ve onu Runnable tipinde bir tane değişkene attık.

Burada ise bir tane schedule servis oluşturup yapacağım işlem için pararel threadleri çalıştırmaya gerek olmadığı için ThreadPool kısmına sadece 1 tane thread çalışsın manasında 1 yazıyoruz. Eğer siz çok zor bir işlem yapıyorsanız bunu değiştirebilirsiniz.

En son adımda ise yukarıda yer alan kodu yazdım bu kodun yaptığı işlem  schedule’yi 4 saniye sonra başlatacak ve countun run methodunda yapılan işlemleri 2 saniye aralıklarla tekrar edecek. Burada yer alan değerleri kendinize uyarlayarak yapmak istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz…