Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere mysql’in unuttuğunuz root şifresini resetleme işleminin mac os x işletim sisteminde nasıl yapılacağından bahsetmek istiyorum. Aynı zamanda path variable değişkenine yeni eklediğiniz programın da nasıl ekleneceğinden fazla detaya girmeden bahsedeceğim.

Mysql de root şifresini değiştirmek için ilk başta cmd space’ye basıp terminal yazarak yeni bir terminal açıyoruz ve aşağıda yer alan komutu veriyoruz. Bu komut bize mac os x işletim sisteminde mysql server database servisini durdurmamızı sağlar. Böylelikle sistemde veri kaybının ve istenmeyen durumların önüne geçmiş oluruz.

Görüldüğü gibi, bu işlemi yapmak için işletim sisteminde en yetkili kullanıcı olan root kullanıcısı yetkilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Şimdi ise sistemde o an bulunduğumuz klasörde iken, başka bir klasöre gitmeden istenen programı çalıştırmanız mümkün. Bunun için PATH değişkenine programın klasör adresini tanıtmanız yeterli. Burada PATH değişkenine mysql’i ekleme işleminin, mac os işletim sisteminde nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

çıktı:

Yukarıda vermiş olduğumuz komutlar ile PATH değişkenimize mysql adresini eklemiş olduk. Burada asıl işi yapan kısım export dediğimiz kısım. Bu kısım sayesinde PATH değişkenimizi genişlettik.

Bu işlemi yapmayıp, her seferinde cd ile mysql/bin klasörüne ulaşarak komutları çalıştırmak mümkündür. Bu şekilde PATH tanımlamak bize işlem kolaylığı sağlar. Kullanmak veya kullanmamak size kalmış. Eğer siz terminal ile mysql veritabanı yönetiyorsanız veya terminalden mysql  işlemi yapıyorsanız bunu yapmanızı tavsiye ederim.

Şimdi ise veri tabanında root şifresini değiştirmek için veri tabanını güvenli modda açıyoruz. Bunun için terminale aşağıda yer alan kodu yazmak yeterli

Bunu yaptıktan sonra root olarak şifre girmeden veri tabanına bağlanabiliriz. Veri tabanına bağlanmak için aşağıdaki komutları kullanıyoruz

Bu sorgu sonucunda aşağıdaki çıktıya benzer bir sonuç almanız gerekmektedir. Çıktı içerisinde user tablosu varsa işlemleri başarılı bir şekilde yapabilirsiniz

Şimdi ise şifre değiştirmeyi görelim. Aşağıdaki komut içerisinde rootpassword ifadesini yeni parola ile değiştiriyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra mysql sunucuyu yeniden başlatıp, root olarak yukarıda belirlemiş olduğunuz parola ile veri tabanı işlemlerini yapabilirsiniz.