Bu yazıda faydalı bir kaç Linux komutu ve ipucundan bahsetmek istiyorum.

Dosya aramak istediğimiz zaman aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu komut bize tüm sistemde JavaVirtual geçen dosyaları aramamızı sağlar.

Aşağıdaki komut ise sonuç listesi bir output.txt dosyasının içerisine yazılır. Cat komutu kullanarak output.txt dosyasının içeriği görüntülenebilir.

Eğer bir dosyanın içerisinde geçen bir ifadeyi arayacak isek aşağıda gösterildiği şekilde grep komutu işinize yarayacaktır.
Bir dosyayı  çalıştırılabilir (executable) yapmak istiyorsak chmod komutundan faydalanırız.

Bir klasör ve içerisinde bulunan tüm dosyalara aynı yetkiyi vermek istersek -R parametresiyle yetkileri ayarlayabilirsiniz.

Bir dosyanın yetkilerini başka bir dosyaya kopyalamak istersek chmod komutunun –reference seçeneğini kullanmamız yeterli olacaktır.
Bir deb uzantılı paketi indirdikten sonra kurmak için dpkg komutu ve -i parametresi ile kurulumu başlatabilirsiniz.

 Aşağıdaki komut ise aynı paketi remove yani sistemden kaldırır.

Yukarıda bulunan dpkg komutu indirilmiş bir .deb uzantılı paketi kurmak için kulanılır. Paket deposunda bulunan bir Debian dağıtım paketini ise apt-get komutu ile kurabiliriz.
Linux da bir dosyayı güvenli indirmek için ise

Eğer indirme işlemi için bir log tutmak ve hız limiti getirmek için istersek

Parola değiştirmek için passwd komutu girildikten sonra istenen adımları takip etmemiz yeterli olacaktır.

Örneğin, eğer biz bir klasör içinde herhangi bir .py uzantılı dosyaların hangilerinin i.inde something var öğrenmek ve dosya isimlerini output.txt dosyasına yazdırmak istiyorsak aşağıda yer alan komutu kullanmamız yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan komut 1Mb. dan küçük dosyaları bulup, silmemizi sağlar.