İnternet kullanıcılarından, yolu Google hizmetlerine uğramayan yoktur. Bir kısım insanların, interneti Google olarak bildikleri de iddia edilmektedir. En bilinen yoluyla, arama kutusuna istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak çalışan hizmetin, ayrıca Google Sesli Arama özelliği de bulunuyor. Google Sesli Arama Hizmetini, “Ok Google” anahtar kelimesiyle veya mikrofon işaretine tıklayıp başlatabiliyorsunuz. Google Sesli Arama hizmeti, fazla kullanılmıyor olsa da Akıllı telefonlar ile birlikte daha da yaygınlaşmaya başladığı söylenebilir. Üstelik yaptığınız bu sesli aramalarda, sesinizin nasıl doğru çözümlendiğine de şaşırmış olabilirsiniz.

Google Sesli Arama Hizmeti

Web tarayıcısından yapılan sesli aramalarla birlikte Android Akıllı telefonlarda bulunan ve istediğiniz takdirde yükleyebildiğiniz Google Now programında da Google Sesli Arama özelliği bulunuyor. İki farklı program içerisinde de bulunan bu özellikle arama yaptığınızda, gönderdiğiniz ses örneklerinin kaydedildiğini biliyor musunuz?

Akıllı telefon kullanıcılarının Google Chrome tarayıcı ve Google Now programı ile yaptıkları sesli aramalar kayıtlı durumda. Aynı şekilde, bilgisayar web tarayıcılarında oturum açmış durumda iken yapılan Google Sesli Arama kayıtları da silinmeden muhafaza ediliyor. Bu kayıt altına almadaki amaç, muhtemelen daha kişisel ve özelleştirilmiş reklam deneyimi sunmak.

Google Sesli Arama Geçmişini Silmek İçin

Google Sesli Arama hizmetini kullandıysanız, kayıtlı seslerinizi bu bağlantıdan oturum açarak kontrol edebilirsiniz. Geçmişten gelen kendi sesinizi duymak garip oluyor doğrusu. Diğer Firmaların, sesli arama servislerinin geçmişini silmeye imkan verip vermediğini bir yana bırakalım. Şeffaflık politikası gereği Google, Sesli Arama hizmeti için kayıt altına aldığı geçmiş sesleri silmenize imkan veriyor. İsterseniz tek tek, isterseniz tamamını silme imkanına sahipsiniz.

Google hesabıyla oturum açmış kullanıcıların yaptıkları Google Sesli Aramalar, hesap geçmişi altında ve kişiye özel olarak kayıt edildiği gibi silme imkanı da bulunuyor ancak oturum açılmadan, anonim olarak yapılan Google Sesli Arama örneklerinin kayıt edilip edilmediği ise merak konusu. Eğer anonim olarak kaydediliyorsa, bu durumda hangi sesin kime ait olduğu tespit edilmediğinden, kayıt edilen seslerin silinmesi de mümkün görünmüyor.

Özellikle araç kullanırken çok işe yarayan Google Sesli Arama ve Komut hizmetine konuşurken, söylediklerinize dikkat etmenizi öneriyoruz. “Ok Google, sesimi kaydetme”