Linux denildiğinde herhalde ilk akla gelen konulardan bir tanesi de komut satırı ve terminaldir. Komut satırında yazdığınız ifadeleri işleyen kabuk (shell) ise farklı sürümleriyle kullanıcılara sunulur. Bash, Dash, Zsh, Csh bunlara örnek olarak verilebilir. Bu yazımızda size Fish kabuk programının kurulumunu açıklayacağız.

Fish, kullanıcı dostu olarak bilinen bir kabuk programıdır. Komut tamamlama, komut içerisinde farklı formları farklı renklendirme özelliklerine sahiptir. Komut yazımı esnasında çeşitli tavsiyeler sunar ve bunları, o an bulunduğunuz klasörü de dikkate alarak yapar. Önerileri yön tuşlarıyla kolayca seçebilirsiniz. Yardım komutlarını otomatik olarak web tarayıcıda açması da kullanım kolaylığı açısında vurgulanması gereken özelliklerinden birisidir.

Debian için Fish Kurulum:

Ubuntu için Fish Kurulum:

Fedora için Fish Kurulum:

CentOS için Fish Kurulum:

RHEL için Fish Kurulum:

Başlatmak için

Denemenizi tavsiye ediyorum. Fish, Komut satırına farklı bir yaklaşım getiriyor. Ayrıntılı kullanım dokümanlarını programın adresinde bulabilirsiniz.

[images_grid type=”carousel” auto_slide=”no” auto_duration=”1″ cols=”three” lightbox=”yes” source=”media: 15601,15600,15599″][/images_grid]